Wideoekstensometry i Ekstensometry Laserowe
Systemy Cyfrowej Koleracji Obrazu
Systemy Elektronicznej Interferometrii Plamkowej
Projektowanie stanowisk badawczych
Oporogramowanie systemowe
Programowanie metod badawczych
Czujniki MTS
Czujniki InterfaceForce
Czujniki Momentu Obrotowego do 1200 Nm i 12000 obr/min
Acumen
Bionix Landmark
Tytron MiniBionix
Stanowiska Badawcze
Wielokanałowe Kontrolery
Bezkontaktowa Analiza Odkształceń
Testowanie Konstrukcji
Badanie Materiałów Konstrukcyjnych
Badanie Wytrzymałości Mocowań
Badanie Betonu
Symulatory Sejsmiczne
Badanie Konstrukcji Budowlanych i Drogowych
Sterowanie Maszyn Wytrzymałościowych
Zaawansowana Kompensacja Adaptacyjna
Wielokanałowe Kontrolery Czasu Rzeczywistego
Badania Jednosiowe
Ściskanie ze Ścinaniem
Komory Trójosiowe do 1400 Atmosfer
Testowanie Komponentów
Wieloosiowe Stanowiska Badawcze
Zaawansowane Symulatory Drogi
Badania do 1000 Hz
Maszyny Osiowo-Skrętne
Maszyny Dynamiczne od 10 kN do 30 000 kN
Biomateriały, Elastomery, Metale, Skały, Kompozyty...
Testy Statyczne, Dynamiczne, Zmęczeniowe...
Testy Zgodne z EN, ISO, ASTM...
Serwozawory
Siłowniki Hydrauliczne
Zasilacze Hydrauliczne SilenFlo
Badanie Dużych Sił
Symulatory Obciążeń Drogowych i Kolejowych
Złożone Wielosiowowe Stanowiska Badawcze

Firma Elhys

Firma ELHYS Sp. z o.o. powstała w 1986 roku  i od samego początku jest przedstawicielem firmy MTS w Polsce i pełni autoryzowany serwis.

o firmie

Newsletter firmy Elhys

Zachęcamy Państwa do zapisania się na listę subskrybentów naszego Newslettera.

Przy pomocy Newslettera będziemy Państwa informowali o wszystkich aktualnościach:

  • nowościach technicznych
  • aktualnych imprezach
  • promocjach
  • szkoleniach

Zapisz mnie! 

Link do strony z subskrypcja

Wypisz mnie z listy... 

 

Tkanki

Tkanki

W Firmie MTS jednym z najbardziej intensywnie rozwijających się działów są maszyny do zastosowań biomechanicznych. Nie dziwi więc fakt że szereg maszyn i akcesoriów otrzymało w nazwie przedrostek Bio. Mamy świadomość że tkanki biologiczne są jednym z najtrudniejszych materiałów z jakimi spotykamy się w badaniach materiałowych. MTS dzięki ścisłej współpracy naszymi klientami stworzył szeroki wybór specjalistycznych maszyn i akcesoriów dedykowanych do tego rodzaju badań.

Tkanki Miękkie (zwierzęce i roślinne)

Tkanki miękkie jak sama nazwa wskazuje bywają bardzo delikatne. Jednym z trudniejszych zadań jest ich właściwe uchwycenie w maszynie wytrzymałościowej. Często uchwyty standardowych maszyn wytrzymałościowych nie są w stanie zapewnić prawidłowego mocowania tych próbek. Tkanki miękkie wymagają też utrzymanie właściwej wilgotności, pH oraz w przypadku badań przyżyciowych właściwego składu powietrza. Często badania muszą być prowadzone w płynnym medium o odpowiedniej temperaturze.

Tkanki1

Tkanki Twarde (zęby i kości)

W testowaniu tkanek twardych napotykamy na dwa główne problemy. Po pierwsze materiał jest trudny do zamocowania maszynie wytrzymałościowej. Po drugie jak zmierzyć odkształcenie pod wpływem obciążenia materiału o tak złożonej geometrii jak czaszka czy żuchwa? MTS oferuje szereg sprawdzony sposobów mocowania takich próbek. Do pomiaru odkształceń oferujemy specjalistyczne ekstensometry do próbek biologicznych, ekstensometry laserowe, wideoekstensometry, systemy cyfrowej korelacji obrazu DIC i oraz systemy elektronicznej interferometrii plamkowej.

Tkanki2

Do testowania tkanek oferujemy kilka typów maszyn.

Criterion C42 (1N - 5 kN)

Do wykonywania statycznych prób rozciągania, ściskania do oraz do testów cyklicznych oferujemy jednokolumnowe modele stołowe do zastosowań niskosiłowych.

Kompaktowe i ergonomiczne systemy Criterion C42 umożliwiają niezawodne badanie mniejszych próbek. Systemy te idealnie nadają się do niskosiłowego badania tkanek, naczyń krwionośnych, skóry, epidermy, miękiszu, biomateriałów, tworzyw sztucznych, elastomerów, klejów, pianek, nici chirurgicznych i wielu innych.

Criterion Single

Acumen.
Najnowsza generacja maszyn elektrodynamicznych MTS Acumen daje nowe możliwości badawcze. Acume są proste w instalacji i obsłudze. Mogą wykonywać testy statyczne i zmęczeniowe. Mają wspaniałe osiągi dynamiczne (ponad 100 Hz). Maszyny są zasilane elektrycznie, dlatego nie ma potrzeby doprowadzania dodatkowych mediów - wystarczy gniazdko elektryczne i urządzenie jest gotowe do badań. Do badań biomechanicznych oferujemy model 1.5 kN oraz 3 kN. Maszyny mogą być wyposażone w dodatkowe czujniki siły o mniejszym zakresie (np.150 N). 

Acumen Big 

Bionix EM Torsion Test System

System umożliwia precyzyjne pomiary materiałów biologicznych oraz biomedycznych, w których potrzebna jest analiza momentów skręcających oraz kątów skręcania wkręcania itp.

Tkanki4

Urządzenie umożliwia wykonywanie testów w kontroli kąta lub kontroli momentu. W obydwu trybach kontroli możliwe jest przykładania stałej siły rozciągania lub ściskania w trakcie testu. Dla przykładu: można badać jak zmienia się moment skręcający w trakcie wkręcania śruby w kość ze stałą prędkością (arc-sec) pod wpływem stałej siły przyłożonej w trakcie wkręcania. Można wykonywać testy monotoniczne (statyczne) oraz cykliczne (badania niskocyklowe).

Tkanki5

Przykłady materiałów testowanych za pomocą Bionix EM Torsion Test System

Tkanki6

MTS Bionix EnviroBath

Badania można prowadzić w płynach fizjologicznych dzięki komorom MTS Bionix EnviroBath, które oferujemy do naszych maszyn. Komory zapewniają utrzymanie stałej wilgotności oraz temperaturę badań. Próbki w trakcie badania mogą być całkowicie zanurzone w płynie. Oferujemy komory o pojemności 1, 3 oraz 10 litrów.

Tkanki7

Do wykonywania badań dynamicznych oferujemy maszyny z serii Bionix z najnowszej trzeciej generacji. Są to maszyny do badań osiowych lub osiowo-skrętnych o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Do maszyn osiowo-skrętnych oferujemy dodatkowe siłowniki zwiększające możliwości ruchu do 6 stopni swobody. Możliwości badawcze tych urządzeń zwiększają liczne akcesoria, uchwyty, komory oraz optyczne techniki analizy odkształceń (Videoekstensometr, ekstensometr laserowy, ESPI, DIC).

Tkanki8

MTS Bionix Biaxial Planar System

W warunkach naturalnych tkanki często poddawane są naprężeniom dwuosiowym. Aby odtworzyć dwuosiowy stan naprężeń w płaszczyźnie stworzyliśmy system MTS Biaxial Planar System. Badania można prowadzić w płynach fizjologicznych dzięki specjalnej konstrukcji komory i uchwytów.

Tkanki9

MTS TytronTM 250

Do testowania mikropróbek i nawet najbardziej delikatnych materiałów oferujemy najlepszą maszynę dostępną na rynku TytronTM 250. Maszyna otrzymała bardzo pozytywne recenzje przez ASME (Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników). System posiada bardzo szeroki zakres możliwości badawczych.

Siła maksymalna 250 N

Skok 100 mm

Częstotliwość 50 Hz

Prędkość maksymalna 500 mm/s

Rozdzielczość siły 0.01 N

Rozdzielczość skoku 0.0001 mm

Tkanki10

MiniBionix 250 TytronTM ze względu na opatentowaną konstrukcję może wykonywać giga cykle (109) bez zużycia mechanicznego. Maszyna jest bardzo cicha i precyzyjna. Umożliwia testowanie mikropróbek, włosów, płatek zastawek, nabłonków, skóry, naczyń krwionośnych, mikrowłókien. Ze względu na fenomenalną rozdzielczość skoku można na niej również testować bardzo małe próbki, które zakłada się do uchwytów za pomocą mikroskopu stereoskopowego integrowanego z maszyną dzięki horyzontalnemu układowi przenoszenia siły. Maszyna umożliwia przeprowadzanie testu mikrowłókien w funkcji sinus o częstotliwości 30 Hz i skoku 2 mikrometrów. Maszyna nadaje się również doskonale do badania bardzo małych i sztywnych próbek (kości i ceramika).

 

New Bionix Accessories

Do wszystkich naszych maszyn oferujemy szeroką gamę specjalistycznych uchwytów oraz adapterów. Mamy duże doświadczenie w testowaniu trudnych materiałów, do których zaliczyć można większość tkanek. Dotyczy to zwłaszcza ścięgien, skóry i naczyń krwionośnych. Wszystkie akcesoria wykonane są z wysokogatunkowych, niekorodujących materiałów niewchodzących w reakcje chemiczne z badanym materiałem i płynami fizjologicznymi.

Tkanki11

Tkanki12

Systemy cyfrowej korelacji obrazu (DIC) Q-400.

Urządzenie umożliwia bezkontaktową optyczną analizę odkształceń materiałów biologicznych (3D) w zakresie od 1% odkształcenia względnego do 400%.

Tkanki13

W celu wykonania cyfrowej analizy obrazu a przykład dla fragmentu skóry na próbki należy nanieść marker.

Tkanki14

System Elektronicznej Interferometri Plamkowej (ESPI) Q-100

Do analizy odkształcenia 3D sztywnych próbek (zęby i kości) proponujemy systemy elektronicznej interferometrii plamkowej. Bardzo dobrze sprawdza się w tych zastosowaniach głowica Q-100.

Tkanki15

Graficzna reprezentacja odkształcenia klejowego mostka stomatologicznego. Czerwony obszar wskazuje największe odkształcenie, żółty i zielony obszar o średnim odkształceniu, granatowy kolor wskazuje obszar o najmniejszym odkształceniu.

Tkanki16

W przypadku większych próbek kości głowicę umieszcza się na specjalnym statywie przymocowanym bezpośrednio do kości.

Tkanki17

Tkanki18

Graficzna reprezentacja odkształcenia kości pod wpływem siły przyłożonej przez maszynę wytrzymałościową. W trakcie badania można wykonywać zdjęcia z dużą częstotliwością w celu "płynnej" rejestracji odkształcenia w trakcie całego badania. Cały proces można następnie jednym kliknięciem wyeksportować jako plik filmowy. Zarówno systemy DIC jak i ESPI można synchronizować z maszynami wytrzymałościowymi.

Tkanki19

Przykładowa konfiguracja układu obciążającego kość udową wraz z zainstalowaną głowicą Q-100. Główny obszar zainteresowania stanowi szyjka kości udowej i miejsca w których proteza łączy się z kością.

Tkanki20

Poniżej graficzna reprezentacja odkształcenia z lewej przy stosunkowo niewielkiej sile z prawej przy sile maksymalnej. Wyraźnie widać miejsca koncentracji odkształceń oraz zmiany ich wartości.

Tkanki21